Zawieranie umów o pracę lub aneksów podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim
Bieżące doradztwo prawne i podatkowe / 12 września 2024
Niejednokrotnie zarówno pracodawcy, jak i pracownicy zastanawiają się, czy kiedy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, dozwolone jest zawarcie umowy o pracę lub podpisanie aneksu do umowy o pracę? Obecne przepisy prawne regulują zarówno zasady dotyczące zwolnień lekarskich, jak i zawierania umów o pracę, jednakże nie wskazują wprost na sytuację podpisania umowy o pracę podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim, co w praktyce budzi kontrowersje i rodzi niejasności. A zatem jaka jest odpowiedź na zadane powyżej? Czy znaczenie ma forma podpisania takiego dokumentu? Jakie skutki może ponieść pracownik, podpisując umowę o pracę lub aneks, gdy przebywa na zwolnieniu lekarskim?
Zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie, popularnie nazywane L4, jest wystawiane przez lekarza, gdy pacjent nie jest zdolny do pracy. Jego celem jest umożliwienie pracownikowi powrotu do zdrowia i odzyskanie zdolności do pracy. Pracownik ma obowiązek przestrzegania zaleceń lekarza podczas trwania zwolnienia.
Ponieważ w czasie choroby pracownik nie jest w stanie wykonywać pracy i zarabiać na swoje utrzymanie, ma prawo do otrzymania świadczeń, które mogą w pełni lub częściowo zrekompensować utracone wynagrodzenie.
Zawarcie umowy o pracę podczas zwolnienia lekarskiego
Artykuł 26 Kodeksu pracy wskazuje, że stosunek pracy nawiązuje się w dniu określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy. Oznacza to, że stosunek pracy nawiązuje się w dniu uzgodnionym przez obie strony umowy, a wybór tej daty jest wspólną decyzją pracodawcy i pracownika. Ani Kodeks pracy, ani inne przepisy nie zakazują nawiązania stosunku pracy w okresie, gdy pracownik jest niezdolny do pracy. Choć pracownik na zwolnieniu lekarskim jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy przez pracodawcę, ochrona ta nie obejmuje podpisywania nowej umowy o pracę. Co więcej, mimo że w trakcie niezdolności do pracy pracownik nie może świadczyć pracy zarobkowej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tym czasie złożył oświadczenie woli o zawarciu nowej umowy o pracę, o ile nie jest to sprzeczne z zaleceniami lekarza. Dotyczy to zarówno nowej umowy z innym pracodawcą, jak i przedłużenia poprzedniego zatrudnienia, które zakończyło się z upływem okresu obowiązywania poprzedniej umowy.
Forma zawarcia umowy o pracę podczas niedyspozycji pracownika
Podczas zawierania umów o pracę w okresie, gdy pracownik jest niezdolny do pracy, ważne jest przestrzeganie wymogów dotyczących formy umowy. Zgodnie z art. 29 § 2 Kodeksu pracy umowę o pracę należy sporządzić w formie pisemnej, co nie zawsze jest możliwe, gdy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Osobiste stawiennictwo pracownika w takich okolicznościach może być sprzeczne z zaleceniami lekarza, co
może prowadzić do zakwestionowania zwolnienia lekarskiego z powodu jego niewłaściwego wykorzystania. Aby uniknąć takich problemów, Kodeks pracy przewiduje możliwość późniejszego uzupełnienia umowy w formie pisemnej oraz potwierdzenia ustaleń poczynionych z pracownikiem przed dopuszczeniem go do pracy. Alternatywnie możliwe jest również przesłanie umowy drogą pocztową lub elektroniczną zgodnie z przepisami, takimi jak art. 70 oraz 781 Kodeksu cywilnego.
Autor wpisu
Justyna Gunia
radca prawny, senior associate
Prawo pracy jest dziedziną, która dotyka każdego człowieka niezależnie od tego, czy jesteśmy pracownikami, pracodawcami, czy przedsiębiorcami. To obszar prawa, który reguluje nasze...
Powiązane wpisy
Dyrektywa o pracy platformowej wyzwaniem dla rynku pracy
Dyrektywa o pracy platformowej wyzwaniem dla rynku pracyZUS na mongolskim stepie: składki ZUS i praca za granicą (poza Unią Europejską)
ZUS na mongolskim stepie: składki ZUS i praca za granicą (poza Unią Europejską)Wdrożenie dyrektywy w sprawie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESG)
Wdrożenie dyrektywy w sprawie sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (ESG)Czy wynagrodzenie za zastaw jest opodatkowane podatkiem u źródła (WHT)? Fundacja rodzinna z Liechtensteinu, polska spółka i szwajcarski bank
Czy wynagrodzenie za zastaw jest opodatkowane podatkiem u źródła (WHT)? Fundacja rodzinna z Liechtensteinu, polska spółka i szwajcarski bankObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
w prawie?