Inwestycje all’italiana – wynajem nieruchomości we Włoszech

Inwestycje all’italiana – wynajem nieruchomości we Włoszech

Okazuje się, że Italia może kojarzyć się z czymś więcej niż wspaniały śródziemnomorski klimat, dobra kawa i Koloseum – tj. z inwestowaniem w nieruchomości.  Dużym powodzeniem cieszą się mieszkania studenckie w centrach większych miast, takich jak Rzym, Mediolan i Florencja. Nie mniej atrakcyjny jest też wynajem krótkoterminowy o charakterze turystyczno –wypoczynkowym. Pomimo, że widmo kolejnej fali kryzysu gospodarczego krąży nad Europą, to nieruchomości na południu wciąż pozostają w granicach możliwości finansowych wielu Polaków. Co istotne, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej mogą oni nabywać nieruchomości we Włoszech na takich samych warunkach, jak obywatele tego kraju.

 

Podatki  – czy trzeba płacić we Włoszech?

W zasadzie wszystkie państwa, z którymi Polska zawarła umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zastrzegają, że dochody pochodzące z wynajmu nieruchomości położonej w innym państwie niż miejsce zamieszkania osoby, które je uzyskuje, mogą podlegać opodatkowaniu w państwie położenia nieruchomości. Włochy nie są pod tym względem wyjątkiem. W związku z tym, dochodami osiągniętymi z wynajmu we Włoszech trzeba podzielić się z tamtejszym fiskusem. Opodatkowaniu podlega przychód w postaci 95% czynszu za dany rok, bez możliwości obniżenia go o poniesione wydatki (koszty uzyskania przychodu). Progresywna stawka podatku oscyluje w granicach od 23 do 43%. Można też wybrać opodatkowanie według 10 lub 21% stawki liniowej. Wówczas opodatkowaniu podlega 100% przychodu – w tym wypadku również bez możliwości uwzględnienia poniesionych wydatków. Należy też mieć na uwadze opłatę za tzw. zarejestrowanie umowy najmu w urzędzie skarbowym. Wynosi ona 2% wartości czynszu za okres, na jaki zawarto umowę.

 

Co z podatkami w Polsce?

Dochody z wynajmu nieruchomości we Włoszech są zwolnione z opodatkowania w Polsce. Jednakże mają one wpływ na ustalenie stopy procentowej, według której należy obliczyć podatek należny od dochodów osiągniętych w Polsce, opodatkowanych na zasadach ogólnych – według skali podatkowej. Wynika to z zastosowania w polsko–włoskiej umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1985 r. tzw. metody wyłączenia z progresją. Jeżeli dochody w Polsce są opodatkowane na zasadach szczególnych (podatek liniowy bądź podatek zryczałtowany) albo brak jest dochodów osiągniętych w Polsce, wówczas nie ma w ogóle konieczności uwzględniania w polskich zeznaniach podatkowych dochodów z Włoch.

 

Podsumowanie

Wynajmowanie nieruchomości to z całą pewnością dobry sposób na stały i pewny zysk. Niezaprzeczalnym atutem Włoch w tym zakresie jest oczywiście wspaniały klimat i piękne widoki, które stwarzają lepsze niż w innych państwach, warunki do krótkoterminowego wynajmu turystycznego. Pomimo potencjalnych korzyści, decyzja o zakupie nieruchomości za granicą zawsze powinna być dobrze przemyślana. W grę wchodzą w końcu spore wydatki – nie tylko zakup nieruchomości, ale również koszty późniejszych remontów, opłaty administracyjne i wspomniane już podatki. Kluczem do sukcesu jest zaplanowanie odpowiedniej strategii biznesowej przy wsparciu włoskiego avvocato lub wykwalifikowanego prawnika w Polsce, posiadającego doświadczenie w zakresie transgranicznego doradztwa prawnego.

 

 

Autorem artykułu jest Tomasz Piejak, aplikant adwokacki w GWW.