Nowe zasady składania plików JPK VAT

Bieżące doradztwo prawne i podatkowe  /   30 listopada 2020

jpk vat

Do końca listopada firmy muszą złożyć VAT-owską ewidencję w zmienionej formule. Za każdy błąd w nowym JPK fiskus może wymierzyć 500 zł grzywny. Jakie zmiany czekają podatników i na co powinni zwracać uwagę przygotowując pliki do wysyłki?

 

 

Od kiedy nowy format JPK?

Już 25 listopada mija termin na złożenie JPK VAT w nowej odsłonie przygotowanej przez Ministerstwo Finansów. Robocza nazwa nowego schematu to V7M (w przypadku raportowania miesięcznego) oraz V7K (dla podatników rozliczających VAT kwartalnie). Należy podkreślić, że dzień ten jest zobowiązujący dla każdego podatnika zarejestrowanego na VAT (zarówno dużego, jak i małego). Pierwotnie JPK_V7 miał wejść w życie 1 kwietnia dla dużych podmiotów oraz z początkiem lipca dla pozostałych podatników. Resort Finansów, na szczęście dla wszystkich, przesunął termin o kilka miesięcy. Pozwoliło to podatnikom na nieco lepsze przygotowanie systemów i dostosowanie procesów biznesowych do nowych realiów jednak wiele firm wciąż ma duże wątpliwości i trudności w zakresie raportowania nowej struktury. Myślę, że nikt nie czułby się zawiedziony w przypadku ogłoszenia kolejnego przesunięcia terminu przez Ministerstwo Finansów. Tak się niestety nie stało i pliki muszą zostać wysłane bez względu na stopień poprawności zawartych w nich danych.

 

Czy JPK_V7 uprości życie podatnikom?

Warto przypomnieć, czym jest JPK_V7. Schemat zastąpił nie tylko znany już dobrze JPK_VAT, ale i znaczną część deklaracji VAT, w tym najważniejszą VAT-7. Zdaniem Ministerstwa Finansów, nowy JPK ma na celu uproszczenie raportowania. Jak wspomniałem, nowa struktura łączy dotychczas składane osobno JPK_VAT oraz deklaracje. Nowy plik, zdaniem wielu podatników oraz ekspertów, niestety nie jest żadnym uproszczeniem. Przy okazji wprowadzania nowej struktury, twórcy dorzucili do starego JPK_VAT garść informacji, które muszą zostać raportowane do urzędów skarbowych. Wydaje się, że najwięcej problemów pojawia się w obrębie nowo wprowadzonych kodów grup towarowo-usługowych (GTU). Wraz z nowym JPK, podatnicy zmuszeni są do przyporządkowania transakcji do jednego z trzynastu kodów, o ile sprzedawany towar lub usługa mieścić będą się w ich zakresie. Należą do nich m.in. dostawa napojów alkoholowych (GTU_01), czy też świadczenie usług o charakterze niematerialnym (GTU_12). Nie lada problemów może nastręczyć firmom przypisanie sprzedawanych przez siebie towarów i usług do odpowiednich kodów. Podatnik musi np. odpowiedzieć sobie na pytanie, czy sprzedawany przez niego towar nie jest przypadkiem kształtownikiem otwartym, nieobrobionym, więcej niż walcowanym na gorąco, ciągnionym na gorąco lub wyciskanym, ze stali niestopowej. W przypadku pozytywnej odpowiedzi, transakcję sprzedaży takiego towaru należy w nowym JPK oznaczyć GTU_08. W dużych podmiotach, z takimi pytaniami często musi zmierzyć się dział księgowości lub podatków. O pomyłkę nie trudno. Warto również zwrócić uwagę na problem z oznaczeniem transakcji bardziej złożonych. Można tu podać przykład sprzedaży kosza prezentowego zawierającego butelkę dobrego wina lub świadczenie usługi kompleksowej, której częścią jest doradztwo.

 

 

Split payment i TP a JPK_V7

Kolejnym parametrem oznaczania transakcji w nowym JPK jest mechanizm podzielonej płatności. W V7 oznaczmy go zarówno po stronie sprzedaży, jak i zakupu. Niestety sam zapis widniejący na fakturze informujący o zastosowaniu mechanizmu, nie oznacza, że taką transakcję należy oznaczyć w JPK. Jak wynika z oficjalnych objaśnień Ministerstwa Finansów, znacznik ten powinien być użyty tylko w przypadku obowiązkowego zastosowania metody split payment. W celu prawidłowego raportowania należy więc analizować każdą fakturę otrzymaną od kontrahenta pod kątem ustalenia zasadności umieszczenia zapisu o mechanizmie podzielonej płatności. W praktyce zapis ten stosowany jest z ostrożności, na wyrost. Dużo kontrahentów oznacza tak, między innymi, transakcje sprzedaży routerów, chociaż analiza brzmienia załącznika 15 do ustawy o VAT prowadzi do wniosku, że nie podlegają one pod ten obowiązek.

Wątpliwości budzi również obowiązek oznaczania transakcji pomiędzy podmiotami powiązanymi (TP). Oznaczenie oderwane jest bowiem od konieczności sporządzania dokumentacji cen transferowych pomiędzy podmiotami.

 

Kary za błędy w JPK_V7

Często spotykam się z przekonaniem, że nieprawidłowe oznaczenie transakcji w JPK_V7 nie rodzi żadnych konsekwencji i ma znaczenie, kolokwialnie rzecz ujmując, kosmetyczne. Nic bardziej mylnego. Należy przypomnieć, że za każdy błąd w JPK grozi sankcją w postaci 500 zł. Dotyczy to błędów uniemożliwiających weryfikację prawidłowości transakcji, jednak ocena prawidłowości raportowania należy do urzędów skarbowych.

Być może wprowadzenie nowego JPK_V7 finalnie uprości raportowanie dla celów VAT. Jednak droga do tego celu jest trudna i niekiedy bardzo kosztowna dla wielu podatników. Sytuacji nie ułatwia obecna sytuacja związana z pandemią. Miejmy nadzieję, że fiskus okaże się wyrozumiały, przynajmniej w pierwszych okresach raportowania nowego schematu.

 

 

 

 

Autorem artykułu jest Rafał Kacprowski, doradca podatkowy w GWW.

 

Autor wpisu

Rafał Kacprowski

doradca podatkowy

Zobacz moje wpisy

Podziel się

Powiązane wpisy

Czy prywatny kolekcjoner zapłaci PIT? Sprzedaż dzieł sztuki w ramach zarządu majątkiem prywatnym

Czy prywatny kolekcjoner zapłaci PIT? Sprzedaż dzieł sztuki w ramach zarządu majątkiem prywatnym

Intercyza: między hollywoodzką popkulturą a polską rzeczywistością

Intercyza: między hollywoodzką popkulturą a polską rzeczywistością

Reforma unii celnej, nowy unijny kodeks celny, nowe założenia w zakresie e-commerce

Reforma unii celnej, nowy unijny kodeks celny, nowe założenia w zakresie e-commerce

Obowiązki pracodawcy związane z ochroną zdrowia psychicznego pracowników

Obowiązki pracodawcy związane z ochroną zdrowia psychicznego pracowników

Obawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
w prawie?

Zaprenumeruj newsletter