Ustalanie stażu pracy po nowemu – projekt zmian Kodeksu pracy
Bieżące doradztwo prawne i podatkowe / 16 września 2024
Niedawno, 11 lipca br. na stronie Rządowego Centrum Legislacji z inicjatywy Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks Pracy, dotyczący zmian sposobu naliczania stażu pracy[1]. Projekt ustawy jest na etapie opiniowania.
Proponowane zmiany
Nowelizacja Kodeksu pracy zakłada wprowadzenie istotnych zmian w sposobie naliczania stażu pracy. Zgodnie z proponowanymi zmianami do stażu pracy wliczane będą okresy m.in.:
- prowadzenia pozarolniczej działalności przez osobę fizyczną;
- wykonywania przez osobę fizyczną umowy zlecenia lub o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia lub umowy agencyjnej;
- pozostawania osobą współpracującą z osobą fizyczną wskazaną powyżej;
- pozostawania przez osobę fizyczną członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej i spółdzielni kółek rolniczych.
Do okresu zatrudnienia będą wliczane również okresy, w których osoba fizyczna wykonywała pracę lub działalność, ale nie podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu i rentownemu (np. przedsiębiorcy korzystający z ulgi na start czy uczniowie i studenci do ukończenia 26. roku życia pracujący na podstawie umowy zlecenia lub umowy agencyjnej). Ponadto do stażu pracy będzie zaliczany również udokumentowany, przebyty za granicą okres działalności zarobkowej innej niż zatrudnienie.
W przypadku gdy powyższe okresy będą się nakładać (również z okresem pozostawania w stosunku pracy), do okresu zatrudnienia będzie wliczał się jeden z tych okresów.
Udokumentowanie okresu, w którym podlegało się obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub opłacało składki za dany okres, będzie potwierdzało zaświadczenie wydane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Na podstawie projektowanych przepisów zarówno ogólny, jak i tzw. zakładowy staż pracy będzie obejmował także m.in. okres wykonywania umowy zlecenia czy świadczenia usług. Od zakładowego stażu pracy uzależniony jest m.in. okres wypowiedzenia, wysokość odprawy czy inne, dodatkowe świadczenia przewidziane na podstawie wewnątrzzakładowych przepisów.
Wpływ na pracowników
Zmiana przepisów ma na celu ułatwienie pracownikom dostępu do niektórych uprawnień pracowniczych oraz stanowisk, na które wymagany jest określony staż pracy. Ustawa tym samym ma na celu zlikwidowanie nierówności w traktowaniu pracowników ze względu na formę podejmowanej wcześniej przez nich aktywności zawodowej.
Projekt przewiduje, że nowe przepisy miałyby zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.
[1] Projekt dostępny na stronie: https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12387153.
Autor wpisu
Michał Ima
kierownik biura
Ukończyłem studia prawnicze, a pracę magisterską poświęciłem zagadnieniu dyskryminacji w zatrudnieniu. To temat, który zainspirował mnie do dalszego zgłębiania problematyki HR, dla...
Powiązane wpisy
Czy rabaty potransakcyjne udzielane autoryzowanym salonom sprzedaży samochodów osobowych mogą wpływać na obniżenie podstawy opodatkowania?
Czy rabaty potransakcyjne udzielane autoryzowanym salonom sprzedaży samochodów osobowych mogą wpływać na obniżenie podstawy opodatkowania?Współdziałanie pracodawcy ze związkami zawodowymi – między dialogiem a konfrontacją
Współdziałanie pracodawcy ze związkami zawodowymi – między dialogiem a konfrontacjąUmowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi być odpłatna
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi być odpłatnaPlan urlopów – czy pomaga w efektywnym zarządzaniu?
Plan urlopów – czy pomaga w efektywnym zarządzaniu?Obawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
w prawie?