Wrześniowe nowości w prawie pracy
Bieżące doradztwo prawne i podatkowe / 17 września 2020
Początek września przyniósł wejście w życie kilku nowych regulacji z zakresu prawa pracy, a to prawdopodobnie nie koniec zmian, które w tym miesiącu szykuje ustawodawca dla pracodawców i pracowników. Najistotniejsze zmiany uchwalone zostały ustawą o zmianie ustawy o delegowaniu pracowników oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta nie tylko znacząco zmieniła obowiązujące przepisy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług ale również przedłużyła możliwość wydawania pracownikom polecenia wykonywania pracy zdalnej oraz umożliwiła ponowną weryfikację wniosków przedsiębiorców o zwolnienie ze składek ZUS.
Zmiany w zasadach delegowania pracowników w ramach świadczenia usług
W dniu 4 września 2020 r. weszły w życie zmiany do ustawy o delegowaniu pracowników w ramach świadczenia usług. Nowelizacja dotyczy przede wszystkim zmian w zakresie wynagrodzeń oraz okresu oddelegowania pracowników.
W myśl zmienionych przepisów, pracownikom delegowanym do pracy w Polsce należy obecnie wypłacać wynagrodzenia na takich samych zasadach jak w przypadku pracowników lokalnych.
Nowela ograniczyła również dopuszczalny okres delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia go o 6 miesięcy na podstawie umotywowanego powiadomienia złożonego Państwowej Inspekcji Pracy.
Wydłużenie możliwości polecenia wykonywania pracy zdalnej
W dniu 5 września 2020 r. obowiązywać zaczęły zmiany do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
Zgodnie z nowymi regulacjami, w celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca może wydać pracownikowi polecenie wykonywania pracy zdalnej przez cały okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii a także w okresie 3 miesięcy po ich odwołaniu.
Ponowne rozpatrzenie wniosków o zwolnienie ze składek ZUS
W dniu 20 września 2020 r. wejdzie w życie art. 10 ustawy z dnia 24 lipca 2020 r., który wprowadza możliwość uzyskania przez płatników składek zwolnienia za marzec, kwiecień i maj 2020 r. także wówczas, gdy składki te zostały przez nich opłacone lub gdy na poczet tych składek ZUS zaliczył z urzędu nienależnie opłacone składki.
Możliwość dotyczy tylko tych płatników składek, którzy złożyli wnioski o zwolnienie ze składek w wymaganym przepisami terminie, tj. do 30 czerwca 2020 r.
Na skutek powyższej regulacji płatnikom składek zostaną „przywrócone” nadpłaty, które wcześniej rozliczono na poczet składek za miesiące objęte wnioskiem o zwolnienie ze składek. Opłacone składki lub zaliczone z urzędu nienależnie opłacone składki będą podlegały zwrotowi na zasadach określonych w przepisach ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Powrót dodatkowego zasiłku opiekuńczego
W dniu 1 września 2020 r. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.
Rozporządzeniem przywrócono na okres od 1 do 20 września prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem lub dorosłą osobą niepełnosprawną. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje m.in. ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom dziecka do 8 roku życia z powodu zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki, do której uczęszcza dziecko, ale również w przypadku ich otwarcia, gdy placówki te nie mogą zapewnić opieki albo w przypadku braku możliwości sprawowania opieki przez nianię lub dziennego opiekuna z powodu COVID-19.
Ponieważ 20 września 2020 r. zbliża się wielkimi krokami, należy dodać, że obowiązujące przepisy pozwalają na przedłużenie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego na kolejny okres. Należy zatem oczekiwać, że w zależności od sytuacji epidemiologicznej, Rada Ministrów w najbliższych dniach podejmie decyzje w tym zakresie.
Kontynuacja dofinansowań z WUP
Powyższe regulacje to prawdopodobnie nie wszystkie zmiany, jakie we wrześniu zostaną wprowadzone do szeroko rozumianych przepisów prawa pracy. Dla przedsiębiorców zatrudniających pracowników istotne znaczenie mogą mieć procedowane jeszcze w parlamencie zmiany do ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.
Jeżeli nowe regulacje wejdą w życie w projektowanym kształcie, wydłużony zostanie termin składania wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, które zgodnie z pierwotnie obowiązującymi przepisami można składać do 27 września 2020 r. Nowelizacja pozwoli na składanie wniosków o dofinansowanie najpóźniej w terminie 30 dni od dnia ustania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Świadczenia ze środków FGŚP będą mogły być przyznane przedsiębiorcom, którzy nie skorzystali jeszcze z tej formy wsparcia, zarówno w przypadku objęcia swoich pracowników przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy (art. 15g), jak również bez wprowadzenia tych rozwiązań (art. 15gg).
Autorką artykułu jest Ines Borkowska, radca prawny w GWW.
Autor wpisu
Ines Borkowska
Radca prawny
Zagadnienia związane z szeroko rozumianym prawem pracy zaczęłam zgłębiać jeszcze na studiach prawniczych na Uniwersytecie Rzeszowskim, a prawo pracy stało się wówczas moją ulubioną...
Powiązane wpisy
Czy rabaty potransakcyjne udzielane autoryzowanym salonom sprzedaży samochodów osobowych mogą wpływać na obniżenie podstawy opodatkowania?
Czy rabaty potransakcyjne udzielane autoryzowanym salonom sprzedaży samochodów osobowych mogą wpływać na obniżenie podstawy opodatkowania?Współdziałanie pracodawcy ze związkami zawodowymi – między dialogiem a konfrontacją
Współdziałanie pracodawcy ze związkami zawodowymi – między dialogiem a konfrontacjąUmowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi być odpłatna
Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy musi być odpłatnaPlan urlopów – czy pomaga w efektywnym zarządzaniu?
Plan urlopów – czy pomaga w efektywnym zarządzaniu?Obawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
w prawie?