Zmiana formy opodatkowania w roku 2025: aktualizacja CEIDG lub tytuł przelewu
Bieżące doradztwo prawne i podatkowe / 6 lutego 2025

Jedną z ważniejszych decyzji, które podejmują przedsiębiorcy u progu kolejnego roku, jest wybór formy opodatkowania (najczęściej – w terminie do 20 lutego). Choć oświadczenie o zmianie sposobu opodatkowania składa się zwykle przez aktualizację danych w CEIDG, nowsze orzecznictwo NSA dopuszcza także jego złożenie poprzez wskazanie wybranej formy opodatkowania w tytule przelewu.
Wybór formy opodatkowania w 2025 roku – kiedy upływa termin?
Zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT podatnicy mogą wybrać formę opodatkowania (zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) przez złożenie oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w następujących terminach:
- do dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w roku podatkowym;
- jeśli pierwszy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej został osiągnięty w grudniu, wyboru formy opodatkowania należy dokonać do końca roku podatkowego.
Oznacza to, że dla większości przedsiębiorców termin na złożenie takiego oświadczenia w roku 2025 upływa 20 lutego.
Jak należy zgłosić zmianę formy opodatkowania? CEIDG-1
Oświadczenie o zmianie formy opodatkowania zgłasza się z wykorzystaniem formularza CEIDG-1. Oświadczenie takie polega w istocie na aktualizacji danych firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji Działalności Gospodarczej.
Choć od strony czysto praktycznej złożenie takiego oświadczenia (za pośrednictwem rządowej witryny biznes.gov.pl) nie powinno nastręczać jakichkolwiek problemów, to okazuje się, że i w takich przypadkach sprawa potrafi angażować Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Niedawna interpretacja indywidualna (0113-KDIPT2-1.4011.658.2024.2.HJ z 17 grudnia 2024 roku) dotyczyła podatnika rozliczającego się z fiskusem według zasad ogólnych. Przedsiębiorca dokonał zmiany wpisu w CEIDG w roku 2018 podczas osobistej wizyty w urzędzie gminy, wybierając opodatkowanie według skali podatkowej (wcześniej rozliczał się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych). W roku 2024 podatnik ten otrzymał jednak z urzędu skarbowego pismo, w którym organ podatkowy stwierdził, że podatnik podlega nadal opodatkowaniu ryczałtem. W przekonaniu podatnika sytuacja ta wynikała z niewpisania przez urzędnika odpowiednich zmian do systemu informatycznego.
Argumentacja ta nie przekonała jednak Dyrektora KIS. Dla zmiany formy opodatkowania konieczne jest złożenie oświadczenia w stosownym terminie – wobec niezaznaczenia pól urzędowego formularza oświadczenie takie oświadczenie nie zostało skutecznie złożone.
Zmiana formy opodatkowania także w tytule przelewu – wyrok NSA
W kontekście dochowania terminu, w jakim powinno być złożone oświadczenie o zmianie formy opodatkowania, warto odnotować pewne uelastycznienie podejścia orzecznictwa do sposobu złożenia takiego oświadczenia. Szczególne znaczenie ma tu wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 lutego 2024 roku, sygn. akt II FSK 710/21.
W związku z przejęciem od żony udziałów w spółce podatnik zdecydował o wyborze podatku liniowego. Uznawszy, że składanie odrębnej deklaracji nie jest niezbędne do skuteczności oświadczenia o zmianie formy opodatkowania, w tytule przelewu zaczął stosować oznaczenie „zaliczki na podatek PIT-36L”. Bieżące rozliczenia nie były kwestionowane przez organ podatkowy.
Podatnik ten zwrócił się jednak do Dyrektora KIS z wnioskiem o interpretację indywidualną, zmierzając do ustalenia, czy wskazanie wybranej formy opodatkowania w tytule przelewu jest wystarczające dla skuteczności oświadczenia wymaganego przepisami ustawy o PIT. Zarówno organ interpretacyjny, jak i WSA w Szczecinie nie podzieliły stanowiska podatnika. Ich zdaniem wskazanie formy opodatkowania w tytule przelewu nie czyni zadość wymogom dla oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania. Podanie tytułu przelewu nie stanowi bowiem „oświadczenia na piśmie” – wyjątek, jakim jest dopuszczalność jego złożenia przez aktualizację wpisu w CEIDG, został wprost dopuszczony przez ustawę o PIT (art. 9a ust. 2c).
Tak formalistyczne podejście nie przekonało jednak Naczelnego Sadu Administracyjnego. Zdaniem sądu do oceny skuteczności oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania należy zastosować przepisy Kodeksu cywilnego o oświadczeniach woli. Oznacza to, że „w rozpoznawanej sprawie Skarżący złożył w tytule przelewu oświadczenie woli, zgodnie z którym jego wpłatę należy zarachować na podatek liniowy. Interpretacja jego oświadczenia woli nie pozostawia wątpliwości, że dokonał wyboru formy opodatkowania w postaci 19% podatku liniowego. W innym przypadku nie deklarowałby i nie wpłacałby przecież zaliczek na PIT 36L”. Ze wskazania w tytule przelewu jednoznacznie wynika, kto złożył oświadczenie, a „sporządzenie oświadczenia przy użyciu znaków alfabetu w celu utrwalenia wypowiedzi” (sic!) przesądza o zachowaniu pisemnej formy oświadczenia.
Wybór sposobu opodatkowania – kluczowe dochowanie terminu
Jak wskazaliśmy, nowsze orzecznictwo łagodzi rygoryzm co do formy złożenia oświadczenia o zmianie formy opodatkowania. W jego świetle dopuszcza się także złożenie oświadczenia w sposób inny niż najczęściej stosowany – aktualizację wpisu w CEIDG (ze względów praktycznych metodę taką należałoby jednak uznać za najlepszą). Kluczowe pozostaje jednak dochowanie terminu, który – przy założeniu, że pierwszy przychód przedsiębiorca osiągnie już w styczniu – upływa 20 lutego.
Wybór optymalnej formy opodatkowania nie pozostaje bez wpływu na optymalizację gospodarczej efektywności każdego przedsiębiorstwa. Z tego względu przed podjęciem decyzji o wyborze sposobu opodatkowania warto zasięgnąć porady doświadczonego doradcy.
Więcej o wsparciu kancelarii GWW – nie tylko w zakresie podatków – przeczytają Państwo na naszej stronie internetowej: www.gww.pl.
Autor wpisu

Michał Zieliński
adwokat
Ponoć dwie rzeczy są pewne – śmierć i podatki. Na pewno obie te dziedziny budzą emocje, głównie negatywne… Może dlatego idąc na studia prawnicze, chciałem zostać prokuratorem...
Powiązane wpisy

Inwestycje w zagraniczne papiery wartościowe – ukryte pułapki, o których musisz wiedzieć
Inwestycje w zagraniczne papiery wartościowe – ukryte pułapki, o których musisz wiedziećZamówienia publiczne tylko dla UE? Przełomowy wyrok TSUE
Zamówienia publiczne tylko dla UE? Przełomowy wyrok TSUE
15% dla wszystkich i wszędzie: jak rozliczyć globalny podatek minimalny za 2024 rok?
15% dla wszystkich i wszędzie: jak rozliczyć globalny podatek minimalny za 2024 rok?
Kogeneracja jako proces technologiczny do produkcji energii i ciepła nie zawsze uprawnia do zwolnienia z akcyzy
Kogeneracja jako proces technologiczny do produkcji energii i ciepła nie zawsze uprawnia do zwolnienia z akcyzyObawiasz się,
że ominą Cię
najważniejsze zmiany
w prawie?