
Posiadam ponad 20 letnie doświadczenie w zakresie doradztwa podatkowego. Moją specjalizacją są postępowania podatkowe, w których organy skarbowe kwestionują skutki podatkowe przeprowadzonych optymalizacji, szczególnie tych dotyczących podatku dochodowego. Mam bogate doświadczenie w planowaniu podatkowym wewnątrzgrupowych procesów restrukturyzacyjnych. Od 2018 roku jestem członkiem Krajowej Rady Doradców Podatkowych. W wolnym czasie lubię wypoczywać na Mazurach, a moją pasją jest piłka siatkowa.
Swoją przygodę z doradztwem podatkowym rozpoczęłam współpracując z wiodącą kancelarią podkarpacką zajmującą się kompleksową obsługą podmiotów gospodarczych, realizując głównie tematy z zakresu prawa podatkowego oraz korporacyjnego, a także współpracując z biurem finansowo – podatkowym, specjalizującym się w doradztwie podatkowym dla firm. W 2020 r. zdałam z wynikiem pozytywnym egzamin adwokacki. Obecnie zajmuję się głównie doradztwem podatkowym z zakresu podatku dochodowego oraz tematyką MDR.
Rozpoczynając studia na kierunku Prawo oraz Rosjoznawstwo już planowałam w przyszłości zajmować się obsługą prawną przedsiębiorców. Szczęśliwie od samego początku mojej kariery prawniczej udaje mi się krok po kroku realizować swoje marzenia zawodowe. Moje doświadczenie skupia się wokół szeroko pojętego prawa gospodarczego, obejmując prawo upadłościowe, cywile oraz prawo spółek. W trakcie aplikacji zafascynowałam się procesem cywilnym, którego tajniki zgłębiam coraz chętniej. Do zespołu GWW dołączyłam we wrześniu 2020 r
Doświadczenie zawodowe w GWW zdobywam od 6 lat, w tym od prawie 3 lat w obszarze prawa karnego. Zajmuję się przede wszystkim prowadzeniem postępowań z zakresu prawa karnego skarbowego i szeroko pojętego prawa karnego gospodarczego. Nie obce mi są także meandry prawa administracyjnego, szczególnie w zakresie dostępu do informacji publicznej oraz postępowania przed sądami administracyjnymi.
Wykształcenie prawnicze zdobywałam na Uniwersytecie Warszawskim oraz Uniwersytecie Aix-Marseille w Aix-en-Provence i Uniwersytecie w Strasbourgu. Ukończyłam także studia LL. M. na kierunku europejskie prawo karne gospodarcze na Uniwersytecie w Luksemburgu.
Na początku swoich studiów prawniczych, bliska wydawała mi się maksyma Sokratesa „wiem, że nic nie wiem”. Dziś po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskiem oraz uzyskaniu licznych dodatkowych dyplomów, szlifach zdobywanych na praktykach, a także dzięki pracy z ekspertami z GWW, coraz częściej powtarzam słowa Platona - „wiedza jest drugim słońcem dla ludzi”. Praca w sektorze Private Client daje mi dużą satysfakcję i możliwość ciągłego rozwoju. Na co dzień dział, w którym pracuje zajmuje się doradztwem klientom indywidualnym. Moja praca to mikstura prawa rodzinnego, spadkowego, spółek oraz podatków. Przeprowadzam w niej klientów przez labirynt zawiłych przepisów oraz przygotowuję i wdrażam rozwiązania, które realnie zmieniają ich rzeczywistość.
Od początku studiów przeczuwałem, że trafię do działu podatkowego. Podchodziłem jednak do tego przeczucia z dystansem nawet wtedy, gdy znajomi mówili mi, że „wyląduję w podatkach”. Tłumiłem w sobie to przeczucie za pomocą stereotypowych racjonalizacji: podatki są przecież nudne, nic ciekawego poza wypełnianiem „pitów”. Jednak wtedy niczego o nich jeszcze nie wiedziałem poza tym, iż są pewne niczym śmierć. Teraz, kiedy pracuję w podatkach czuję ogromną radość i już wiem, że nie są nudne. Wręcz przeciwnie! Są niezmiernie fascynujące poprzez swoje skomplikowanie, rozległość (gdzie się nie obejrzeć, tam mamy do czynienia z jakimś podatkiem) oraz poprzez to, że wymagają nieraz intelektualnej gimnastyki. Podatki to nie tylko, a nawet nie przede wszystkim tzw. „pity”. To praca koncepcyjna, w której z zaangażowaniem i pewną dozą fascynacji poszukuje się najbardziej optymalnych rozwiązań dla klientów w gąszczu przepisów prawa podatkowego. I to właśnie tym zajmuję się w pracy – planowaniem podatkowym, które pozwala klientom kancelarii na optymalizację kosztów związanych z działalnością gospodarczą, a w ostateczności prowadzi do efektywnej alokacji kapitału. Podatki są również ciekawe od strony teoretycznej – to przecież na gruncie prawa podatkowego mają swoje konsekwencje idee filozofii politycznej związane z takimi pojęciami jak: sprawiedliwość, równość czy solidarność. (Krystian współpracował z GWW do końca 2018 r.)
Zajmuję się podatkami od 10 lat. Najpierw w Urzędzie Kontroli Skarbowej jako inspektor, następnie Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego, wreszcie Dyrektor Departamentu Nadzoru nad Kontrolami w Ministerstwie Finansów. Miałem możliwość obserwowania od wewnątrz pracy administracji skarbowej, nie tylko polskiej. Z moich doświadczeń wynika, że najważniejsza jest równowaga sił pomiędzy podatnikami i administracją. Równowagę tę zapewniają doradcy podatkowi. Niezwykle ważna rola w zapewnieniu obrony praw przedsiębiorców przypadła teraz w udziale także mnie. W kancelarii GWW reprezentuję klientów w postępowaniach podatkowych oraz zajmuję się rozwijaniem narzędzi działu e-podatki.
Zanim zostałam prawnikiem skończyłam Politechnikę Warszawską i zostałam inżynierem „od miast”. Zaczęłam pracę u jednego z największych zamawiających w Polsce i wtedy pojawiła się moja miłość do prawa. Doprowadziła ona do tego, że po kilku latach mogę posługiwać się wymarzonym tytułem radcy prawnego. Od kilku lat pracuję w GWW i zajmuję się obsługą prawną projektów infrastrukturalnych oraz zamówieniami publicznymi. Nie jest mi obce również prawo cywilne oraz procedura cywilna. Opinie prawne, sporządzanie i uzgadnianie umów związanych z procesem budowlanym oraz reprezentacja przed KIO to moja codzienność. Nie straszne mi wielogodzinne negocjacje w gronie inżynierów czy czytanie dokumentów technicznych z branży budowlanej.
Jestem doradcą podatkowym w zespole postępowań podatkowych w zakresie podatku VAT. Zajmuję się bieżącą obsługą w sprawach z zakresu podatku VAT oraz reprezentuje klientów w postępowaniach o wydanie interpretacji podatkowych, jak również przed organami podatkowymi w sporach podatkowych, w szczególności w postępowaniach dotyczących karuzel w podatku VAT. Doświadczenie z zakresu prawa podatkowego zdobywałam w warszawskich urzędach skarbowych oraz w Urzędzie Kontroli Skarbowej Warszawie w działach kontroli podatkowej i postępowania kontrolnego.
Od 2018 w GWW, a wcześniej od dodatkowych kilku lat zajmuję się Internetem w prawie i prawem w Internecie. Moje zainteresowania skupiają się na kwestiach prawnych związanych z nowoczesnymi technologiami i prowadzonym przy ich wykorzystaniu biznesem. Staram się łączyć zapotrzebowanie przedsiębiorców i startupów na wiedzę z pogranicza prawa autorskiego, ochrony danych osobowych, umów gospodarczych, inwestycyjnych, form prawnych prowadzenia działalności w sektorze internetowym oraz ich wpływem na kwestie podatkowe. Od zawsze chciałem „coś” organizować, co przejawiało się m.in. powołaniem jeszcze na studiach Koła Naukowego Prawa Finansowego i Podatkowego i bycia jego pierwszym prezesem. Dla uspokojenia atmosfery chętnie zatrzymuję się jakimś zagadnieniu na dłużej, co czasem zaowocuje artykułem, które do tej pory udało mi się opublikować w prasie podatkowej, oraz na łamach bloga Lexplorers. Jako pasjonat fotografii i mediów internetowych staram się podpowiadać jak prawnie zarządzać „contentem”. Cieszę się, z możliwości bycia członkiem GWW z uwagi na wielki zapał do siatkówki klubowej, która w życiu GWW obecna jest chyba od zawsze.
Praca w podatkach, a w szczególności w obszarze cen transferowych stanowi z mojej perspektywy przysłowiową „klamrę” zamykającą dwie kluczowe ścieżki rozwoju, którymi konsekwentnie podążałem i którymi nadal dążę od początku studiów (zarówno na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie). Od zawsze wierzyłem w moc nauki, dzięki czemu mogę od lat poszerzać swoją wiedzę w różnych obszarach – zwłaszcza w tak ciekawym, ale i trudnym jakim są podatki. Jestem więc niezwykle szczęśliwy, że realizacja poszczególnych, złożonych projektów dla klientów korporacyjnych z zakresu Transfer Pricing-u tak dobrze wkomponowuje się w wymiar zarówno prawniczy, jak i biznesowy mojego wykształcenia. Doświadczenie pokazało mi bowiem, że na każdą sprawę trzeba zawsze patrzeć z różnych punktów widzenia. Klienci z którymi współpracuję mogą więc liczyć z mojej strony na: profesjonalne wsparcie, rzetelność w wykonywanych zadaniach oraz indywidualne podejście przy realizacji poszczególnych, nawet najtrudniejszych projektów. W wolnych chwilach, lubię zaś zagłębić się w lekturę literatury historycznej XX wieku, posłuchać dobrej muzyki oraz podróżować po Polsce i świecie.
Ścieżkę zawodową rozpoczęłam od prawa budowlanego, które ukierunkowało późniejsze podejmowane przeze mnie decyzje. Pierwsze kroki stawiałam w organach nadzoru budowlanego. Następnie, posiadając już umiejętność poruszania się w przepisach prawa budowlanego, weszłam w buty inwestora i generalnego wykonawcy, by z tej perspektywy poznać przebieg procesu inwestycyjnego. Skrzyżowanie obu tych dróg obecnie ułatwia mi szukanie wspólnej drogi do porozumienia obu stron w wieloaspektowym procesie budowlanym.
Zajmuję się procesami sądowymi od ponad 10 lat, a od 2 lat stoję na czele departamentu procesowego GWW. Prowadzę postępowania przede wszystkim w sprawach cywilnych i gospodarczych. Często dotyczą one wielomilionowych odszkodowań lub kar umownych. Reprezentuję klientów także w sprawach o naruszenia praw autorskich, w tym w sporach z organizacjami zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Moje zainteresowanie tematyką sporów sądowych i arbitrażu zaczęło się jeszcze w trakcie studiów na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie w ramach szkoły prawa brytyjskiego brałam udział w moot court competition. Dzisiaj w zakres mojej praktyki również wchodzą sprawy z zakresu arbitrażu – pełnię funkcję arbitra Sądu Polubownego Profesjonalnej Ligi Piłki Siatkowej a także reprezentuję przedsiębiorców w sporach przed sądami arbitrażowymi.